Aktivnosti u studenom – odgojna skupina “Zvjezdice”
Mjesec studeni bio je ispunjen aktivnostima integriranim kroz područja spoznajnog razvoja, izražavanja i stvaralaštva te tjelesnog i psihomotornog razvoja.
Bajke i priče s kojima smo se susreli – „Ježeva kućica“, „Vuk i tri praščića“, „Vuk i sedam kozlića“,“ Bambi“, „Zlatokosa i tri medvjeda“ – upoznale su nas s raznim šumskim životinjama. Osluškivali smo ih putem audio zapisa, te u obliku ilustracija u slikovnicama. Spoznali smo njihove osnovne karakteristike, način kretanja i njihovo glasanje. U tome su nam još pomogle igre zamišljanja, slikovne aplikacije, predmeti za istraživanje i stvaranje zvuka.
Formirali smo centar istraživanja zvuka gdje su djeci ponuđeni razni pedagoško neoblikovani i prirodni materijali za manipuliranje, stvaranje zvuka kao i osluškivanje i oponašanje zvukova životinja i prirode.
Od stolno manipulativnih aktivnosti djeci su bili ponuđeni poticaji vezani uz razvoj grafomotričkih sposobnosti, fine motorike prstiju i šake, te poticaji za razvoj predmatematičkih vještina.
Svi poticaji prožeti su motivima vezanim uz šumske životinje,njihovo prirodno okruženje kao i samo godišnje doba –jesen. Od ponuđenih bajki najveći interes i dojam ostavio je vuk. Djeca su u svojoj slobodnoj igri u centru građenja gradila kućicu od cigle s dodacima prirodnih materijala, rastresit materijal (brašno) za pisanje, iskoristili su kako bi im ruke postale bijele poput vučjih šapa, te su svojim glasovima oponašali glasanje vuka.
U likovnom stvaralaštvu, djeca su u procesu savladavanja i kombiniranja jednostvnih oblika u konkretne prepoznatljive likove, stoga smo se najviše bavili crtačkom tehnikom koja pruža više kontrole i preciznosti. Likovi koji su se našli na dječjim crtežima bili su vuk, praščić, kozlić, medo.
U mjesecu studenom još smo obilježili i Međunarodni dan dječjih prava i to u suradnji s Hrvatskih Crvenim križem preko platforme Sigurnije škole i vrtići. Jedan od ciljeva je poimanje važnosti humanih osjećaja i djelovanja. Humane vrednote odnose se na prijateljstvo, vrijednosti, pravila, samopoštovanje, samopuzdanje, prihvaćanje različitosti, osjećaji, tolerancija, suradnja, dogovor, nenasilno rješavanje sukoba, dječja prava, itd. Kroz provedbu aktivnosti s navedene platforme djecu smo upoznali s dječjim pravima i obvezama,te smo ujedno usvojili kako postupati u pojednim izvanrednim situacijama. Zajedničkim trudom i radom osvojili smo certifikat za siguran vrtić.
Uz velik dio aktivnosti koji provodimo u našoj sobi dnevnog boravka, jednaku važnost pridajemo i boravku na zraku u raznim pokretnim igrama, istraživačkim i slobodnim igrama, te prirodnim oblicima kretanja.
