Statut
Statut
Temeljem članka 54. Zakona o ustanovama („Narodne novine“ broj: 76/93, 29/97, 47/99, 35/08, 127/19 i 151/22) i članka 41. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju („Narodne novine“ broj: 10/97,107/07, 94/13, 98/19 i 57/22), uz prethodnu suglasnost Općinskog vijeća Općine Barilović (KLASA: 024-01/24-01/01; URBROJ:2133-6-01/24-02 od 07. ožujka 2024. godine ) Upravno vijeće Dječjeg vrtića Potočić Belajske Poljice na 34. sjednici održanoj dana 25. ožujka 2024. godine, donosi
S T A T U T
DJEČJEG VRTIĆA POTOČIĆ BELAJSKE POLJICE
I.OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Statutom pobliže se uređuju ustrojstvo, ovlasti i način odlučivanja pojedinih tijela, vrste i trajanje pojedinih programa, uvjeti i način davanja usluga, radno vrijeme dječjeg vrtića, javnost rada te druga pitanja važna za obavljanje djelatnosti i poslovanja dječjeg vrtića Potočić Belajske Poljice (u daljnjem tekstu: Vrtić)
Izrazi koji se u ovom statutu koriste za osobe u muškom rodu su neutralni i odnose se na muške i na ženske osobe.
Članak 2.
Vrtić je javna predškolska ustanova, koja u okviru djelatnosti predškolskog odgoja i obrazovanja te skrbi o djeci rane i predškolske dobi ostvaruje programe odgoja, obrazovanja, zdravstvene zaštite i unapređenja zdravlja , prehrane i socijalne skrbi djece rane i predškolske dobi, u skladu sa razvojnim osobinama i potrebama djece, te socijalnim, kulturnim, vjerskim i drugim potrebama obitelji za djecu od navršenih 6 mjeseci života do polaska u osnovnu školu.
Odgojno-obrazovni rad obavlja se na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.
Kao javne ovlasti Vrtić obavlja slijedeće poslove:
– upise djece u Vrtić i ispise djece iz Vrtića s vođenjem odgovarajuće dokumentacije
– izdavanje potvrda i mišljenja
– upisivanje podataka o Vrtiću u zajednički elektronički upisnik.
Kada Vrtić u vezi s poslovima iz st. 2. ovoga članka ili drugim poslovima koje obavlja kao javne ovlasti, odlučuje o pravu, obvezi ili pravnom interesu djeteta, roditelja ili skrbnika ili druge fizičke ili pravne osobe, dužan je postupati prema odredbama zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
Vrtić je pravna osoba upisana u sudski registar kod Trgovačkog suda u Karlovcu.
Članak 3.
Osnivač Vrtića je Općina Barilović (u daljnjem tekstu: Osnivač), solidarno i neograničeno odgovara za obveze Vrtića.
U pravnom prometu s trećim osobama Vrtić ima prava i obveze utvrđene zakonom i drugim propisima, odlukama Osnivača, ovim Statutom i drugim općim aktima Vrtića.
II. NAZIV I SJEDIŠTE
Članak 4.
Naziv Vrtića je Dječji vrtić Potočić Belajske Poljice.
Sjedište Vrtića je u Belajskim Poljicama.
Vrtić može promijeniti naziv i sjedište odlukom Osnivača.
Ako se tijekom obavljanja djelatnosti promijeni naziv ili sjedište Vrtića ili ako se mijenja ili dopunjuje djelatnost Vrtića u novim prostorima, odnosno ako se mijenjaju drugi podaci koji se uređuju ovim Statutom temeljem posebnog zakona, Osnivač je dužan izvršiti izmjene Statuta i podnijeti zahtjev Ministarstvu nadležnom za obrazovanje radi ocjene sukladnosti toga akta sa zakonom.
Članak 5.
Puni naziv Vrtić ističe na natpisnoj ploči na zgradi svoga sjedišta.
III. ZASTUPANJE I PREDSTAVLJANJE
Članak 6.
U radu i poslovanju Vrtić koristi:
1. Pečat s grbom Republike Hrvatske, okruglog oblika, promjera 38 mm, na kojem je uz obod natpis: Republika Hrvatska, Dječji vrtić Potočić Belajske Poljice a u sredini pečata je otisnut grb Republike Hrvatske.
2. Pečat okruglog oblika, promjera 32 mm, na kojem je uz obod natpis: Dječji vrtić Potočić Belajske Poljice, a sredini silueta koja predstavlja djecu.
3. Štambilj četvrtastog oblika, širine 20 mm i dužine 65 mm, na kojem je upisan pun naziv i sjedište Vrtića.
Pečatom iz stavka 1. točke 1. ovog članka ovjeravaju se javne isprave koje Vrtić izdaje i akti koje Vrtić donosi u okviru javnih ovlasti.
Pečatom iz stavka 1. točke 2. ovog članka ovjeravaju se isprave i akti u pravnom prometu s tijelima pravosuđa, državne uprave i lokalne samouprave.
Štambilj iz stavka 1. točke 3. ovog članka služi za redovno administrativno i financijsko poslovanje vrtića.
Svaki pečat i štambilj ima svoj broj. O broju, uporabi i čuvanju pečata i štambilja odlučuje Ravnatelj Vrtića odlukom.
Članak 7.
Vrtić predstavlja i zastupa ravnatelj Vrtića.
Ravnatelja Vrtića u slučaju privremene spriječenosti u obavljanju ravnateljskih poslova zamjenjuje osoba iz reda članova Odgojiteljskog vijeća.
Odluku o određivanju osobe iz stavka 2. ovoga članka donosi Upravno vijeće na prijedlog ravnatelja, većinom glasova članova Upravnog vijeća.
Osoba koja je predložena da zamjenjuje ravnatelja dužna je dati pisanu suglasnost.
Na temelju zahtjeva ravnatelja, Upravno vijeće može zamijeniti osobu iz stavka 2.
Nakon donošenja odluke iz stavka 5. ovoga članka, Upravno vijeće određuje drugu osobu koja zamjenjuje ravnatelja, na način utvrđen u stavki 3.
Osoba koja zamjenjuje ravnatelja ima prava i dužnost obavljati one poslove ravnatelja čije se izvršenje ne može odgađati do ravnateljeva povratka.
Ravnatelj organizira i vodi rad i poslovanje Vrtića, predstavlja i zastupa Vrtić, te poduzima sve pravne radnje u ime i za račun Vrtića sukladno ovom Statutu.
Ravnatelj Vrtića ima sve ovlasti u pravnom prometu u sklopu djelatnosti upisanih u sudski registar, osim:
– nastupati kao druga ugovorna strana i sa Vrtićem zaključivati ugovore u svoje ime i za svoj račun, u svoje ime i za račun druge osobe ili u ime i za račun drugih osoba,
– zaključivati ugovore o izvođenju investicijskih radova, nabavi opreme, osnovnih sredstava i ostale imovine čija pojedinačna vrijednost prelazi iznos od 10.000,00 € uvećan za porez na dodanu vrijednost
Za iznose veće od iznosa iz stavka 6. alineja druga, ovoga članka, ravnatelj je ovlašten zaključivati ugovor u skladu sa odlukama i suglasnosti Upravnog vijeća, odnosno zakonskoj regulativi po pitanju javne nabave.
Članak 8.
Vrtić ima Dan Vrtića.
Obilježavanje dana Vrtića određuje se godišnjim planom i programom rada.
IV. IMOVINA VRTIĆA I ODGOVORNOST ZA NJEGOVE OBVEZE
Članak 9.
Imovinu Vrtića čine stvari, prava i novčana sredstva.
Imovinom raspolaže Vrtić pod uvjetima i na način propisan zakonom, drugim propisima donesenim na temelju zakona i ovim Statutom.
Sredstva za financiranje djelatnosti Vrtića osiguravaju se iz proračuna osnivača, prihoda ostvarenih pružanjem usluga na tržištu te iz drugih izvora sukladno zakonu.
Sredstva za rad i poslovanje Vrtića koriste se samo za namjene utvrđene zakonom te financijskim planom i programom rada Vrtića.
Vrtić naplaćuje svoje usluge od roditelja djece korisnika usluga sukladno mjerilima i kriterijima koja utvrđuje Osnivač.
Ako Vrtić u obavljanju svoje djelatnosti ostvari dobit, dužan je upotrebljavati tu dobit za obavljanje i razvoj svoje djelatnosti, sukladno zakonu, odluci Osnivača i ovom Statutu.
V. ODNOSI VRTIĆA I OSNIVAČA
Članak 10.
Vrtić ne može bez suglasnosti Osnivača:
– promijeniti naziv vrtića
– promijeniti djelatnost
– donijeti ili promijeniti Statut i Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada
– steći, otuđiti ili opteretiti nekretninu ili drugu imovinu u iznosu većem od 10.000,00 €
– mijenjati namjenu objekta i prostora ili davati ih u zakup
– udružiti se u zajednice ustanova
– osnovati drugu pravnu osobu.
Članak 11.
Za obveze u pravnom prometu Vrtić odgovara cijelom svojom imovinom.
Osnivač Vrtića za njegove obveze odgovara solidarno i neograničeno.
VI. DJELATNOST I PROGRAMI
Članak 12.
Djelatnost Vrtića je predškolski odgoj i obrazovanje te skrb o djeci rane i predškolske dobi kao dio sustava odgoja i obrazovanja i skrbi o djeci rane i predškolske dobi.
Djelatnost stavka 1. Vrtić obavlja kao javnu službu.
U okviru djelatnosti u Vrtiću ostvaruju se:
– redoviti programi njege, odgoja, obrazovanja, zdravstvene zaštite i unapređenja zdravlja djece prehrane i socijalne skrbi djece rane i predškolske dobi koji su prilagođeni razvojnim potrebama djece te njihovim mogućnostima i sposobnostima,
– programi za djecu rane i predškolske dobi s teškoćama u razvoju,
– programi za darovitu djecu rane i predškolske dobi,
– programi na jeziku i pismu nacionalnih manjina,
– programi predškole,
–drugi odgojno-obrazovni programi (kraći programi)
Članak 13.
U Vrtiću se mogu izvoditi i drugi programi u skladu potrebama djece i zahtjevima roditelja.
Na programe suglasnost daje ministarstvo nadležno za obrazovanje, a uz zahtjev za izdavanjem suglasnosti obvezno se prilaže pozitivno stručno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje.
Ostvarivanje programa iz članka 12. ovog Statuta te njihovo trajanje provodi se u zavisnosti od interesa roditelja za pojedini program.
Ako se tijekom obavljanja djelatnosti promijeni sjedište Vrtića, odnosno prostor u kojem se obavlja djelatnost Vrtića ili dio djelatnosti ili se promijeni drugi uvjet propisan zakonom i na temelju zakona donesenim propisom za obavljanje djelatnosti Vrtića, Vrtić je dužan prije početka rada u promijenjenim uvjetima podnijeti zahtjev za izdavanjem rješenja o početku rada u promijenjenim uvjetima.
Članak 14.
Odgoj i obrazovanje djece rane i predškolske dobi ostvaruje se na temelju nacionalnog kurikuluma za rani i predškolski odgoj i obrazovanje (u daljnjem tekstu: Nacionalni kurikulum) i kurikuluma Vrtića.
Nacionalni kurikulum i okvirni nacionalni kurikularni dokument donosi ministar nadležan za obrazovanje odlukom.
Nacionalni kurikulum predškole (u daljnjem tekstu: kurikulum predškole) utvrđuje načela, odgojno-obrazovne ciljeve i odgojno-obrazovna očekivanja te vrijeme trajanja programa s planom i načinom izvođenja.
Kurikulum predškole donosi ministar nadležan za obrazovanje odlukom te se smatra sastavnim dijelom Nacionalnoga kurikuluma.
Nacionalni kurikulum i kurikulum predškole su dokumenti na temelju kojih se izrađuje kurikulum dječjeg vrtića.
Upravno vijeće Vrtića donosi kurikulum Vrtića u pravilu svakih pet godina, a u skladu s potrebama moguće su njegove dopune i izmjene.
U Vrtiću mogu se, uz suglasnost ministarstva nadležnog za obrazovanje, provoditi eksperimentalni kurikulumi s ciljem unaprjeđenja kvalitete odgojno-obrazovnog rada.
Članak 15.
Kurikulum Vrtića razrađen je prema Nacionalnome kurikulumu, a njime se utvrđuju programi njihova namjena, nositelji i načini ostvarivanja programa, vremenik aktivnosti i načini vrednovanja.
Članak 16.
Vrtić obavlja djelatnost na temelju godišnjeg plana i programa rada koji se donosi za pedagošku godinu koja traje od 1. rujna tekuće do 31. kolovoza sljedeće godine.
Godišnji plan i program rada za pedagošku godinu donosi Upravno vijeće Vrtića do 30. rujna.
Godišnji plan i program rada obuhvaća programe odgojno-obrazovnog rada, programe zdravstvene zaštite i unapređenja zdravlja djece, socijalne skrbi, kao i druge programe koje Vrtić ostvaruje u dogovoru s roditeljima djece.
Članak 17.
Vrtić upisuje djecu u odgojno-obrazovne programe prema planu upisa i odluci o upisu.
Plan upisa i Odluku o upisu donosi Upravno vijeće Vrtića uz suglasnost Osnivača.
Na temelju odluke iz stavka 2. ovog članka, Vrtić objavljuje natječaj za upis djece u Vrtić.
Natječaj se objavljuje na oglasnim pločama te na mrežnim stranicama Vrtića i Osnivača.
Tekst objave iz stavka 5.ovog članka sadrži:
– Vrste programa koji se mogu upisati
– Uvjete upisa i način ostvarivanja prednosti pri upisu
– Način provođenja natječaja
Odluku o upisu djece Vrtić objavljuje na mrežnim stranicama Osnivača, Vrtića i svojim oglasnim pločama.
Članak 18.
Svako dijete rane i predškolske dobi ima pravo upisa u vrtić u kojem se izvodi rani i predškolski odgoj i obrazovanje.
Za dijete koje je obvezno pohađati predškolu osnivač je dužan osigurati mjesto u Vrtiću koji provodi obvezni program predškole.
Prednost pri upisu u Vrtić u iduću pedagošku godinu imaju djeca koja do 1. travnja tekuće godine navrše četiri godine života.
Iznimno, ako Vrtić ne može upisati svu prijavljenu djecu, nakon upisa djece iz stavka 3. ovoga članka djeca se upisuju na način da prednost pri upisu imaju djeca roditelja invalida Domovinskog rata, djeca iz obitelji s troje ili više djece, djeca oba zaposlena roditelja, djeca s teškoćama u razvoju i kroničnim bolestima koja imaju nalaz i mišljenje nadležnog tijela iz sustava socijalne skrbi ili potvrdu izabranog pedijatra ili obiteljskog liječnika da je razmjer teškoća u razvoju ili kronične bolesti okvirno u skladu s listom oštećenja funkcionalnih sposobnosti sukladno propisu kojim se uređuje metodologija vještačenja, djeca samohranih roditelja, djeca jednoroditeljskih obitelji, djeca osoba s invaliditetom upisanih u Hrvatski registar osoba s invaliditetom, djeca koja su ostvarila pravo na socijalnu uslugu smještaja u udomiteljskim obiteljima, djeca koja imaju prebivalište ili boravište na području Vrtića te djeca roditelja koji primaju doplatak za djecu ili roditelja korisnika zajamčene minimalne naknade.
Način ostvarivanja prednosti iz stavka 4. ovoga članka pri upisu djece u Vrtić uređuje osnivač svojim aktom.
Prije upisa u Vrtić provodi se inicijalni razgovor s roditeljem i djetetom, odnosno provodi se opažanje djetetova ponašanja i komuniciranja uz nazočnost roditelja, a koje provodi stručno povjerenstvo Vrtića (stručni suradnici, viša medicinska sestra, po potrebi odgojitelj i ravnatelj).
Prosudbu o uključivanju djece u odgojno-obrazovne skupine s redovitim ili posebnim programima za djecu s teškoćama u razvoju iz stavka 1. ovoga članka, djece sa zdravstvenim teškoćama i neurološkim oštećenjima, kao i djece koja pri upisu imaju priložene preporuke stručnjaka donosi stručno povjerenstvo Vrtića iz stavka 6. ovoga članka.
Upisi u Vrtić mogu se provoditi elektroničkim putem.
Članak 19.
Prije polaska u osnovnu školu sva djeca imaju obvezu pohađati program predškole, a dijete koje je ostvarilo pravo odgode upisa u prvi razred na temelju ostvarenog prava obvezno je pohađati program predškole najdulje još jednu pedagošku godinu, odnosno može ostati uključeno u redoviti program predškolskog odgoja i obrazovanja u Vrtiću.
Vrtić kada izvodi program predškole dužan je djetetu iz stavka 1. ovoga članka izdati potvrdu o završenom programu predškole radi upisa u osnovnu školu.
VII. UNUTARNJE USTROJSTVO I NAČIN RADA
Članak 20.
Unutarnjim ustrojstvom povezuju se oblici rada prema zahtjevima pedagoške teorije i prakse i uspješnom obavljanju djelatnosti.
Unutarnjim ustrojstvom uređuje se obavljanje odgojnih, obrazovnih i zdravstvenih programa, stručno-pedagoškog rada, administrativno-stručnih, računovodstveno-financijskih i pomoćno-tehničkih poslova te njihova međusobna usklađenost.
Članak 21.
U Vrtiću se rad s djecom provodi u odgojnim skupinama djece rane dobi i odgojnim skupinama djece predškolske dobi.
Broj djece u odgojnim skupinama, dob djece u odgojnim skupinama te normativi neposrednog rada odgojitelja u skupini određuju se prema provedbenim propisima donesenim temeljem Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju i prema Državnom pedagoškom standardu predškolskog odgoja i naobrazbe.
Članak 22.
U Vrtiću se ustrojava i provodi odgojno-obrazovni rad s djecom raspoređenom u skupine cjelodnevnog 10-satnog programa, u skladu s Državnim pedagoškim standardom predškolskog odgoja i naobrazbe.
Članak 23.
Stručno-pedagoški poslovi u Vrtiću se ustrojavaju u svezi s odgojno-obrazovnim, zdravstvenim i socijalnim radom s djecom u odgojnim skupinama i na razini Vrtića radi zadovoljavanja potreba i interesa djece te stvaranja primjerenih uvjeta za rast i razvoj svakog djeteta i u suradnji s roditeljima popunjavanja obiteljskog odgoja.
Članak 24.
Pravni, administrativni i računovodstveno-financijski poslovi ustrojavaju se radi ostvarivanja djelatnosti Vrtića i njegovog poslovanja kao javne službe, vođenja propisane dokumentacije i evidencije, ostvarivanja prava djece i roditelja, javnosti rada Vrtića, obavljanja računovodstveno-financijskih i drugih administrativnih i stručnih poslova potrebnih za redovito poslovanje Vrtića i ostvarivanje prava radnika Vrtića.
Članak 25.
Pomoćno-tehnički poslovi ustrojavaju se radi osiguranja primjerenih tehničkih i drugih uvjeta za ostvarivanje Godišnjeg plana i programa rada i Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe.
Programi zdravstvene zaštite djece, higijene i pravilne prehrane djece i programi socijalne skrbi ostvaruju se u Vrtiću sukladno zakonu i podzakonskim propisima.
Članak 26.
Vrtić obavlja djelatnost u okviru petodnevnog radnog tjedna.
Tjedno radno vrijeme Vrtića raspoređuje se prema potrebama ostvarivanja djelatnosti predškolskog odgoja te zadovoljavanja potreba djece i njihovih roditelja, građana i drugih pravnih osoba, u pravilu u pet radnih dana. Rad subotom organizira se prema potrebama korisnika, a u skladu s odlukom Osnivača.
Tjedni i dnevni raspored radnika, dnevni odmor i uredovno vrijeme za rad s roditeljima i skrbnicima djece i drugim građanima utvrđuje se u skladu s obvezama iz Godišnjeg plana i programa rada, aktima Osnivača i općim aktima Vrtića.
Članak 27.
Tjedno i dnevno radno vrijeme Vrtića utvrđuje se u skladu s vrstom, sadržajem i trajanjem programa, s dobi djece i potrebama i interesima roditelja i uređuje se Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada Vrtića te ostalim aktima Vrtića.
Vrtić je dužan putem mrežnih stranica Vrtića, na oglasnoj ploči Vrtića i na drugi prikladan način obavijestiti javnost o radnom vremenu i uredovnom vremenu za rad s građanima, roditeljima odnosno skrbnicima djece i drugim strankama.
Članak 28.
Unutarnje ustrojstvo i način rada Vrtića uređuje se Pravilnikom o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada.
VIII. UPRAVLJANJE DJEČJIM VRTIĆEM
UPRAVNO VIJEĆE
Članak 29.
Vrtićem upravlja Upravno vijeće.
Upravno vijeće ima pet članova
-tri člana imenuje Osnivač
– jednoga člana Upravnog vijeće biraju roditelji djece korisnika usluga Vrtića
– jedan član Upravnog vijeća bira se iz redova odgojitelja i stručnih suradnika Vrtića
Članove Upravnog vijeća iz stavka 2. podstavka 1. ovoga članka imenuje izvršno tijelo osnivača (načelnik).
Član Upravnog vijeća kojeg imenuje Osnivač treba imati završen najmanje preddiplomski sveučilišni studij ili stručni studij na kojem se stječe najmanje 180 ECTS bodova i ne može biti radnik Vrtića u kojem se Upravno vijeće imenuje.
Člana Upravnog vijeća iz stavka 2. podstavka 2. ovoga članka biraju između sebe roditelji djece korisnika usluga.
Članove Upravnog vijeća iz stavka 2. podstavka 3. ovoga članka biraju između sebe odgojitelji i stručni suradnici Vrtića.
Članak 30.
Članovi Upravnog vijeća imenuju se odnosno biraju na četiri godine i mogu biti ponovo imenovani odnosno birani.
Mandat člana Upravnog vijeća teče od dana konstituiranja Upravnog vijeća.
Članak 31.
O imenovanju i opozivu svojih članova u Upravno vijeće Osnivač izvješćuje Vrtić pisanim putem.
Članak 32.
Član Upravnog vijeća iz reda roditelja bira se na sastanku roditelja.
Svaki roditelj može predlagati ili biti predložen za člana Upravnog vijeća, odnosno istaknuti svoju kandidaturu.
Glasovanje se obavlja javno dizanjem ruku.
Izbori su pravovaljani ako je sastanku nazočno najmanje 50% roditelja djece upisane u Vrtić.
Za člana Upravnog vijeća izabran je onaj kandidat koji dobije najveći broj glasova nazočnih roditelja.
Sastanak roditelja saziva i njime rukovodi ravnatelj.
O izborima za člana Upravnog vijeća iz reda roditelja vodi se zapisnik.
Izbori se održavaju najmanje 15 dana prije isteka mandata člana Upravnog vijeća.
Predstavnik roditelja u Upravnom vijeću Vrtića bira se na četiri godine.
Ukoliko status roditelja – korisnika usluga Vrtića prestane prije isteka mandata, Vijeće roditelja predlaže i bira novog predstavnika na vrijeme do isteka mandata Upravnog vijeća.
Članak 33.
Kandidiranje i izbor kandidata za članove Upravnog vijeća iz reda odgojitelja obavlja se na sjednici Odgojiteljskog vijeća.
Glasovanje radi utvrđivanja liste kandidata obavlja se javno, dizanjem ruku.
Za provođenje izbora Odgojiteljsko vijeće imenuje izborno povjerenstvo koje ima predsjednika i dva člana.
Članovi izbornog povjerenstva ne mogu se kandidirati za članove Upravnog vijeća.
Izbori se održavaju najmanje 15 dana prije isteka mandata Upravnog vijeća.
Članak 34.
Kandidate za članove Upravnog vijeća iz reda odgojitelja mogu predlagati svi članovi Odgojiteljskog vijeća.
Svaki odgojitelj može istaknuti svoju kandidaturu.
Članak 35.
Kandidatom se smatra svaki odgojitelj koji je prihvatio kandidaturu ili koji je istaknuo svoju kandidaturu.
Prema redoslijedu kandidature izborno povjerenstvo popisuje kandidate za izbor u Upravno vijeće.
Članak 36.
Nakon završenog kandidiranja temeljem popisa kandidata izborno povjerenstvo sastavlja izbornu listu.
U izbornoj listi kandidati se navode abecednim redom.
Članak 37.
Nakon utvrđivanja izborne liste izborno povjerenstvo izrađuje glasačke listiće. Broj glasačkih listića mora biti jednak broju nazočnih članova Odgojiteljskog vijeća.
Glasački listić iz stavka 1. ovoga članka sadrži:
1. naznaku da se glasovanje odnosi na izbor članova Upravnog vijeća
2. broj članova koji se biraju u Upravno vijeće
3. ime i prezime kandidata.
Ispred imena i prezimena kandidata upisuje se redni broj.
Članak 38.
Glasovanje je tajno.
Glasovanje se obavlja u posebnoj prostoriji.
Glasovanju moraju biti nazočni svi članovi izbornog povjerenstva.
Članak 39.
Kada birač uđe u prostoriju u kojoj se glasuje, predsjednik izbornog povjerenstva upisuje birača u birački spisak, daje mu glasački listić i objašnjava mu način glasovanja.
Birač može glasovati samo za kandidate upisane na glasačkom listiću.
Birač glasuje tako da zaokruži redni broj ispred imena kandidata.
Glasački listići popunjeni suprotno stavku 2. i 3. ovoga članka smatraju se nevažećima.
Članak 40.
Nakon završetka glasovanja izborno povjerenstvo prebrojava glasove s važećih listića i sastavlja listu s imenima kandidata prema broju dobivenih glasova.
Za člana Upravnog vijeća izabran je kandidat koji je dobio najveći broj glasova.
Ako dva ili više kandidata dobiju isti najveći broj glasova, glasovanje se za te kandidate ponavlja sve dok jedan od kandidata ne dobije veći broj glasova.
S listom iz stavka 1. ovoga članka izborno povjerenstvo neposredno upoznaje odgojiteljsko vijeće.
Odgojiteljsko vijeće može odbiti listu ako osnovano posumnja da je tijekom izbora bilo povrede postupka ili propusta izbornog povjerenstva.
Kada Odgojiteljsko vijeće listu prihvati, proglašava se član Upravnog vijeća.
Članak 41.
O izborima za člana Upravnog vijeća iz reda odgojitelja vodi se zapisnik, a predsjednik izbornog povjerenstva izabranom članu potvrđuje izbor.
Članak 42.
Nakon imenovanja, odnosno izbora većine članova Upravnog vijeća saziva se prva (konstituirajuća) sjednica novoizabranog Upravnog vijeća.
Prvu konstituirajuću sjednicu Upravnog vijeća saziva ravnatelj najkasnije u roku od 30 dana od dana imenovanja članova Upravnog vijeća od strane Osnivača.
Do izbora predsjednika Upravnog vijeća, sjednicom Upravnog vijeća predsjeda ravnatelj.
Članak 43.
Dnevni red konstituirajuće sjednice obvezno sadrži:
– izvješće predsjedavatelja sjednice o izboru članova Upravnog vijeća
– verificiranje mandata izabranih članova Upravnog vijeća
– donošenje poslovnika o radu Upravnog vijeća
– izbor predsjednika i zamjenika predsjednika Upravnog vijeća.
Članak 44.
Potvrđivanje mandata novoizabranih članova obavlja ravnatelj provjerom identiteta pojedinog člana s podacima iz isprava o izborima.
Članovi Upravnog vijeća ne mogu obavljati svoje dužnosti ni ostvarivati prava prije nego je obavljeno potvrđivanje mandata.
Članak 45.
Za predsjednika i zamjenika predsjednika Upravnog vijeća može biti izabran svaki član Upravnog vijeća.
Predsjednik i zamjenik predsjednika Upravnog vijeća biraju se na četiri godine.
O kandidatima za predsjednika i zamjenika predsjednika Upravnog vijeća članovi Upravnog vijeća glasuju javno dizanjem ruku.
Svaki član Upravnog vijeća može za predsjednika predložiti samo jednog kandidata.
Ako je istaknuto više kandidata, glasuje se za svakog kandidata ponaosob abecednim redom prezimena.
Glasovati se može samo za jednog kandidata.
U slučaju kada je predloženo više kandidata pa niti jedan ne dobije potrebnu većinu glasova, glasovanje se ponavlja na način da se u ponovljenom glasovanju ne glasuje o kandidatu koji je u prethodnom glasovanju dobio najmanji broj glasova.
Za predsjednika i zamjenika predsjednika izabran je kandidat koji je dobio većinu glasova ukupnog broja članova Upravnog vijeća.
Upravno vijeće konstituirano je izborom predsjednika.
Nakon izbora predsjednika Upravnog vijeća ravnatelj predaje predsjedniku daljnje vođenje sjednice.
Na izbor zamjenika predsjednika Upravnog vijeća primjenjuju se odredbe ovoga Statuta koje se odnose na izbor predsjednika Upravnog vijeća.
Predsjednik Upravnog vijeća priprema, saziva i vodi sjednice vijeća, a u slučaju njegove spriječenosti zamjenik predsjednika ili osoba koju on za to pisano ovlasti.
Predsjednik je dužan sazvati sjednicu vijeća i na pisani zahtjev ravnatelja ili jedne trećine članova vijeća.
Članak 46.
Članu Upravnog vijeća iz reda odgojitelja i iz reda roditelja prestaje mandat:
1. ako podnese ostavku na članstvo u Upravnom vijeću
2. ako mu kao odgojitelju prestane radni odnos u Vrtiću
3. ako privremeno ili trajno ne može izvršavati obveze člana
4. ako tijelo koje ga je izabralo u Upravno vijeće nije zadovoljno njegovim radom u Upravnom vijeću.
Odluku o opozivu donosi tijelo koje je izabralo člana Upravnog vijeća, javnim glasovanjem, većinom glasova nazočnih.
Članak 47.
Ako pojedinom članu Upravnog vijeća iz članka 45. ovoga Statuta prestane mandat, provode se dopunski izbori.
Dopunski izbori provode se u roku do 30 dana od dana prestanka mandata člana.
Mandat člana Upravnog vijeća izabranog na dopunskim izborima traje do isteka mandata Upravnog vijeća.
Na dopunske izbore odgovarajuće se primjenjuju članci 32. do 41. ovoga Statuta.
Članak 48.
Upravno vijeće može pravovaljano odlučivati ako je na sjednici nazočna natpolovična većina članova.
Odluke Upravnog vijeća su pravovaljane ako je za njih glasovala natpolovična većina ukupnog broja članova.
U radu Upravnog vijeća sudjeluje bez prava odlučivanja ravnatelj Vrtića.
Sjednicama Upravnog vijeća mogu biti nazočne i druge osobe koje pozovu predsjednik vijeća i ravnatelj Vrtića ili budu pozvane odlukom Upravnog vijeća.
Sazivanje sjednica, utvrđivanje dnevnog reda, način rada i odlučivanje Upravnog vijeća pobliže se uređuje Poslovnikom.
Članak 49.
Upravno vijeće može osnivati radna tijela (povjerenstva, radne skupine) za razmatranje pitanja, pripremanje prijedloga ili obavljanje drugih poslova važnih za Vrtić.
Članovi radnih tijela imenuju se na vrijeme koje je potrebno da se obavi određena zadaća.
Članovi radnih tijela mogu biti osobe koje imaju potrebne sposobnosti i znanja za izvršenje zadaće zbog koje se radno tijelo osniva.
Upravno vijeće može u svako doba opozvati radno tijelo, odnosno pojedinog člana.
Članak 50.
Upravno vijeće:
– usvaja prijedlog financijskog plana na prijedlog ravnatelja
– dostavlja financijski plan Osnivaču
– usvaja konačni financijski plan ako je različit od dostavljenog prijedloga
– usvaja polugodišnje financijske izvještaje na prijedlog ravnatelja najkasnije u roku od 30 dana od njihove predaje sukladno važećim propisima kojima je uređeno predavanje financijskih izvještaja u sustavu proračuna
– traži suglasnost osnivača za Odluku o raspodjeli rezultata u slučaju utjecaja na povećanje ili smanjenje prihoda i primitaka, rashoda i izdataka u godini u kojoj se donosi,
– donosi Odluku o raspodjeli rezultata koja zahtijeva izmjene i dopune financijskog plana
– daje ovlaštenje ravnatelju za donošenje Odluka o raspodjeli rezultata ali do određenog iznosa utvrđenog Odlukom Upravnog vijeća
– donosi kurikulum i godišnji plan i program rada
– odlučuje o uporabi dobiti, u skladu sa aktima Osnivača
– odlučuje samostalno o stjecanju, opterećivanju ili otuđivanju pokretne imovine te investicijama do 10.000,00 €, a preko 10.000,00 € uz suglasnost i odluku osnivača, te provedbi tih odluka u skladu sa zakonskim propisima o javnoj nabavi
– daje Osnivaču prijedloge i mišljenja o pitanjima važnim za rad i sigurnost Vrtića
– odlučuje uz prethodnu suglasnost Osnivača o promjeni djelatnosti Vrtića
– odlučuje o žalbama protiv upravnih akata tijela Vrtića
– odlučuje o upisu djece i o mjerilima upisa, uz suglasnost Osnivača
– odlučuje o objavljivanju natječaja za zasnivanje radnog odnosa
– odlučuje na prijedlog ravnatelja o zasnivanju radnog odnosa prema natječaju te o prestanku radnog odnosa radnika Vrtića
– odlučuje prema prijedlogu ravnatelja o upućivanju odgojitelja i stručnih suradnika na liječnički pregled
– odlučuje o zahtjevima radnika za ostvarivanje prava iz radnog odnosa
– predlaže statusne promjene
– predlaže ravnatelju mjere poslovne politike
– predlaže Osnivaču imenovanje i razrješenje ravnatelja i vršitelja dužnosti ravnatelja
– razmatra rezultate odgojnoga rada
– razmatra predstavke i prijedloge roditelja i skrbnika djece i drugih građana u svezi s radom Vrtića
– obavlja druge poslove određene općim aktima Vrtića.
Upravno vijeće poslove iz svoje nadležnosti obavlja na sjednicama.
Sjednice Upravnog vijeća saziva i njima rukovodi predsjednik.
Pisani pozivi s prijedlogom dnevnog reda i materijalima za raspravu dostavljaju se, u pravilu, najkasnije tri (3) dana prije održavanja sjednice.
Iznimno od odredbe stavka 4. ovoga članka, ako za to postoje opravdani razlozi, poziv za sjednicu može se uputiti telefonom ili elektroničkim putem.
Upravno vijeće donosi Poslovnik o radu Upravnog vijeća kojim se pobliže uređuju pitanja iz djelokruga rada Upravnog vijeća koja nisu regulirana zakonom i ovim Statutom.
Članak 51.
Predsjednik Upravnog vijeća:
– predstavlja Upravno vijeće
– saziva sjednice Upravnog vijeća i predsjedava im
– potpisuje akte koje donosi Upravno vijeće
– obavlja druge poslove prema propisima, općim aktima Vrtića i ovlastima Upravnog vijeća.
Na zamjenika predsjednika Upravnog vijeća primjenjuje se stavak 1. ovoga članka kada zamjenjuje predsjednika.
RAVNATELJ
Članak 52.
Za ravnatelja Vrtića može biti imenovana osoba koja ispunjava sljedeće uvjete:
– završen studij odgovarajuće vrste za rad na radnome mjestu odgojitelja ili stručnog suradnika u Vrtiću, a koji može biti:
a) sveučilišni diplomski studij ili
b) integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili
c) specijalistički diplomski stručni studij ili
d) preddiplomski sveučilišni studij za odgojitelja ili
e) stručni studij odgovarajuće vrste, odnosno studij odgovarajuće vrste kojim je stečena viša stručna sprema odgojitelja u skladu s ranijim propisima,
– položen stručni ispit za odgojitelja ili stručnog suradnika, osim ako nemaju obvezu polagati stručni ispit u skladu s člankom 56. Zakona o predškolskom odgoju,
– najmanje pet godina radnog iskustva u predškolskoj ustanovi na radnome mjestu odgojitelja ili stručnog suradnika.
Članak 53.
Za ravnatelja Vrtića ne može biti imenova osoba za čiji rad u Vrtiću postoje zapreke iz članka 25. Zakona o predškolskom odgoju.
Ravnatelj se bira na temelju javnog natječaja koji raspisuje Upravno vijeće Vrtića u skladu sa Zakonom i ovim Statutom.
Natječaj za izbor ravnatelja Upravno vijeće raspisuje najmanje 60 dana prije isteka mandata aktualnog ravnatelja.
Natječaj se objavljuje na mrežnim stranicama Vrtića i Narodnim novinama i traje najmanje osam dana.
U natječaju se objavljuju uvjeti koje ravnatelj mora ispunjavati, vrijeme na koje se imenuje, rok za podnošenje prijava na natječaj te dokazi o ispunjenosti uvjeta koje kandidat uz prijavu treba priložiti.
Članak 54.
Na prijedlog Upravnog vijeća Vrtića ravnatelja imenuje i razrješava izvršno tijelo osnivača Vrtića (općinski načelnik)
Ravnatelj se imenuje na pet godina, a ista osoba može biti ponovno imenovana.
S osobom imenovanom za ravnatelja Vrtića predsjednik Upravnog vijeća sklapa ugovor o radu na rok od pet godina u punom radnom vremenu.
Osobi imenovanoj za ravnatelja Vrtića, koja je prije imenovanja imala ugovor o radu na neodređeno vrijeme za poslove odgojitelja ili stručnog suradnika u Vrtiću nakon isteka mandata omogućit će se povratak na radno mjesto za koje je imala sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
Osoba imenovana za ravnatelja pravo iz stavka 4.ovoga članka ostvaruje najduže do isteka dva uzastopna mandata.
Osobu imenovanu za ravnatelja do povratka na poslove zamjenjuje osoba u radnom odnosu koji se zasniva na određeno vrijeme.
Članak 55.
Nakon isteka roka za podnošenje prijava na natječaj Upravno vijeće razmatra natječajnu dokumentaciju, utvrđuje prijedlog za imenovanje ravnatelja i dostavlja ga s natječajnom dokumentacijom Osnivaču.
Kandidati se obavještavaju o izboru u roku od 45 dana od isteka roka za podnošenje prijava.
Upravno vijeće, dužno je u roku određenom u natječaju obavijestiti svakog prijavljenog kandidata o izboru i dati mu pouku o njegovu pravu da pregleda natječajni materijal i da u roku od petnaest dana od dana primitka obavijesti može zahtijevati sudsku zaštitu kod nadležnog suda.
Osoba koja je podnijela prijavu na natječaj može pobijati tužbom odluku o imenovanju zbog bitne povrede postupka ili zbog toga što izabrani kandidat ne ispunjava uvjete koji su objavljeni u natječaju.
Članak 56.
Ako se na raspisani natječaj nitko ne prijavi ili nitko od prijavljenih ne bude izabran, natječaj će se ponoviti.
Do imenovanja ravnatelja na temelju ponovljenog natječaja imenovat će se vršitelj dužnosti ravnatelja.
Na prijedlog upravnog vijeća Vrtića vršitelja dužnosti ravnatelja imenuje i razrješava izvršno tijelo osnivača Vrtića, ali najdulje na vrijeme od godinu dana.
Članak 57.
Ravnatelj:
– predlaže Statut, Kurikulum Vrtića i druge opće akte koje donosi Upravno vijeće
– predlaže godišnji plan i program rada
– predlaže prijedlog financijskog plana, financijski plan, polugodišnji i godišnji obračun
– sudjeluje u radu Upravnog vijeća, bez prava odlučivanja
– predstavlja i zastupa Vrtić
– poduzima sve pravne radnje u ime i za račun Vrtića
– zastupa Vrtić u svim postupcima pred sudovima, upravnim i drugim državnim tijelima te pravnim osobama s javnim ovlastima
– obustavlja izvršenje odluka Upravnog vijeća i Odgojiteljskog vijeća za koje zaključi da su suprotne zakonu, podzakonskom i općem aktu
– izvješćuje Upravno vijeće i Osnivača o poslovanju Vrtića
– sklapa pravne poslove u ime i za račun Vrtića
– zaključuje o potrebi zasnivanja radnog odnosa
– predlaže Upravnom vijeću zasnivanje radnog odnosa po natječaju i prestanak radnog odnosa radnika Vrtića
– predlaže Upravnom vijeću upućivanje odgojitelja i stručnih suradnika na liječnički pregled
– izdaje radne naloge radnicima
– odlučuje o zapošljavanju radnika na određeno vrijeme do 60 dana
– odobrava službena putovanja radnika i odsutnost s radnog mjesta
– daje radnicima Vrtića naloge za izvršenje određenih poslova i zadataka, daje upute i koordinira rad u Vrtiću
– izvršava odluke i zaključke Upravnog vijeća i Odgojiteljskog vijeća
– određuje raspored upućivanja radnika na zdravstveni pregled
– odlučuje o stjecanju, opterećivanju ili otuđivanju nekretnina i pokretne imovine Vrtića te o
investicijama do iznosa od 5.000,00 € uvećanog za porez na dodanu vrijednost
– sudjeluje u poslovima provođenja upisa djece u Vrtić
– vodi propisanu pedagošku dokumentaciju Vrtića
– poduzima mjere propisane Zakonom prema radnicima zbog neizvršavanja poslova ili kršenja obveza iz radnog odnosa
– prati zakonske propise i njihovu primjenu, prisustvuje seminarima, savjetovanjima i drugim oblicima stručnog usavršavanja
– nadgleda i analizira odgojno-obrazovni rad odgojitelja i stručnih suradnika te osigurava i vodi brigu o njihovom stručnom osposobljavanju i usavršavanju
– po potrebi organizira i prati zdravstvenu zaštitu radnika (sistematski, kontrolni i preventivni pregledi)
– po potrebi kontrolira rad pomoćno-tehničkog osoblja i osoblja u kuhinji
– sudjeluje u izradi jelovnika
– prati epidemiološku situaciju i poduzima mjere za suzbijanje zaraznih bolesti
– izvješćuje Upravno vijeće i Odgojiteljsko vijeće o nalozima i odlukama tijela Upravnog i stručnog nadzora
– saziva konstituirajuću sjednicu Upravnog vijeća
– priprema sjednice Odgojiteljskog vijeća i predsjedava im
– obavlja druge poslove utvrđene ovim Statutom i drugim općim aktima Vrtića te poslove za koje izrijekom zakonom, provedbenim propisom ili općim aktom nisu ovlaštena druga tijela Vrtića.
Članak 58.
Ravnatelj je samostalan u radu, a osobno je odgovoran Upravnom vijeću i Osnivaču.
Članak 59.
Ravnatelj može osnivati povjerenstva i radne skupine za izradu nacrta općih i pojedinačnih akata ili obavljanje poslova važnih za djelatnost Vrtića.
Članak 60.
Ako ravnatelj ne ispunjava Zakonom i drugim propisima utvrđene obveze, Osnivač Vrtića, na prijedlog Upravnog vijeća ili upravnog tijela koje je utvrdilo nepravilnosti i nezakonitosti u radu ravnatelja, razriješit će ravnatelja i imenovati drugu osobu sukladno Zakonu.
Ravnatelj može biti razriješen prije isteka vremena na koje je imenovan.
Upravno vijeće dužno je razriješiti ravnatelja:
1. ako ravnatelj sam zatraži razrješenje u skladu s ugovorom o radu,
2. ako nastanu takvi razlozi koji po posebnim propisima ili općim propisima o radu dovode do prestanka radnog odnosa,
3. ako ravnatelj ne postupa sukladno propisima ili općim aktima vrtića, ili neosnovano ne izvršava odluke tijela Vrtića ili postupa protivno njima,
4. ako ravnatelj svojim nesavjesnim ili nepravilnim radom prouzroči ustanovi veću štetu ili ako zanemaruje ili nesavjesno obavlja svoje dužnosti tako da su nastale ili mogu nastati veće smetnje u obavljanju djelatnosti ustanove.
U slučaju razrješenja ravnatelja imenovat će se vršitelj dužnosti ravnatelja, a Vrtić je dužan raspisati natječaj za imenovanje ravnatelja u roku od 30 dana od dana imenovanja vršitelja dužnosti.
Članak 61.
Za vršitelja dužnosti ravnatelja može biti imenovana osoba koja ispunjava sljedeće uvjete:
– završen studij odgovarajuće vrste za rad na radnome mjestu odgojitelja ili stručnog suradnika u dječjem vrtiću, a koji može biti:
a) sveučilišni diplomski studij ili
b) integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili
c) specijalistički diplomski stručni studij ili
d) preddiplomski sveučilišni studij za odgojitelja ili
e) stručni studij odgovarajuće vrste, odnosno studij odgovarajuće vrste kojim je stečena viša stručna sprema odgojitelja u skladu s ranijim propisima
– položen stručni ispit za odgojitelja ili stručnog suradnika, osim ako nemaju obvezu polagati stručni ispit u skladu s člankom 56. Zakona.
Za vršitelja dužnosti ravnatelja ne može biti imenova osoba za čiji rad u Vrtiću postoje zapreke iz članka 25. Zakona.
Vršitelj dužnosti ima sva prava i obveze ravnatelja.
Članak 62.
Razriješena osoba može odluku o razrješenju pobijati tužbom pred nadležnim sudom u roku od trideset (30) dana od dana zaprimanja odluke o razrješenju ako smatra da nisu postojali razlozi za razrješenje iz članka 44. stavka 2. Zakona o ustanovama ili da je u postupku donošenja odluke o razrješenju došlo do povrede koja je značajno utjecala na ishod postupka.
IX. STRUČNO TIJELO VRTIĆA
ODGOJITELJSKO VIJEĆE
Članak 63.
Stručno tijelo u Vrtiću je Odgojiteljsko vijeće.
Odgojiteljsko vijeće čine svi odgojitelji, stručni suradnici i zdravstveni radnici koji u Vrtiću ostvaruju program predškolskog odgoja i obrazovanja te skrbi o djeci rane i predškolske dobi.
Odgojiteljskom vijeću predsjedava ravnatelj Vrtića ili druga osoba koju on ovlasti.
Odgojiteljsko vijeće radi na sjednicama.
Odluke se donose većinom glasova ukupnog broja članova vijeća.
Sjednice Odgojiteljskog vijeća obvezne su za sve odgojitelje, stručne suradnike i zdravstvene djelatnike. Neopravdani izostanak sa sjednica Odgojiteljskog vijeća predstavlja povredu radne obveze.
Na sjednicama se vodi zapisnik koji potpisuje predsjedavajući i zapisničar imenovan na sjednici.
Članak 64.
Odgojiteljsko vijeće:
– predlaže Vrtićki kurikulum
– sudjeluje u utvrđivanju plana i programa rada Vrtića
– prati ostvarivanje plana i programa rada
– skrbi o primjeni suvremenih oblika i metoda rada s djecom
– daje Upravnom vijeću i ravnatelju mišljenje u svezi s organizacijom rada i razvojem djelatnosti
– raspravlja i odlučuje o stručnim pitanjima
– potiče i promiče stručni rad
– predlaže nabavu potrebite opreme i pomagala
– obavlja druge poslove određene ovim Statutom i drugim aktima Vrtića.
X. RODITELJI I SKRBNICI DJECE
Članak 65.
Radi što uspješnijeg ostvarivanja djelatnosti Vrtić stalno surađuje s roditeljima ili skrbnicima djece.
Suradnja s roditeljima ili skrbnicima ostvaruje se na individualnim razgovorima, roditeljskim sastancima i na drugi pogodan način.
Roditelji su odgovorni za praćenje rada i napredovanje djece i o svim uočenim problemima dužni su pravodobno izvijestiti Vrtić.
XI. RADNICI VRTIĆA
Članak 66.
U Vrtiću na poslovima njege, odgoja i obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite te skrbi o djeci rade sljedeći odgojno-obrazovni radnici: odgojitelj i stručni suradnik: pedagog, psiholog, logoped, edukacijski rehabilitator i socijalni pedagog te medicinska sestra kao zdravstvena voditeljica.
Odgojno-obrazovni radnici u Vrtiću moraju imati odgovarajuću vrstu i razinu obrazovanja te utvrđenu zdravstvenu sposobnost za obavljanje poslova iz stavka 1. ovoga članka.
Osim odgojno-obrazovnih radnika iz stavka 1. ovoga članka, u Vrtiću rade i druge osobe koje obavljaju administrativno-tehničke i pomoćne poslove (u daljnjem tekstu: ostali radnici).
Odgovarajuću vrstu obrazovanja odgojno-obrazovnih radnika te razinu i vrstu ostalih radnika u Vrtiću, kao i potrebnu razinu i vrstu obrazovanja za izvođenje programa propisuje ministar nadležan za obrazovanje pravilnikom.
Članak 67.
Odgojitelji i stručni suradnici imaju pravo i dužnost neprestano se stručno i pedagoški usavršavati, pratiti znanstvena dostignuća i unapređivati pedagošku praksu.
Usavršavanje iz stavka 1. ovoga članka sastavni je dio radnih obveza odgojitelja i stručnih suradnika.
Članak 68.
Radni odnos u Vrtiću zasniva se ugovorom o radu na temelju natječaja.
Odluku o objavi natječaja donosi Upravno vijeće.
Natječaj se objavljuje na mrežnim stranicama i oglasnim pločama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, te mrežnim stranicama i oglasnim pločama Vrtića, a rok za primanje prijava kandidata ne može biti kraći od osam dana.
Iznimno od stavka 1. ovoga članka, radni odnos može se zasnovati ugovorom o radu i bez natječaja:
– kad obavljanje poslova ne trpi odgodu, do zasnivanja radnoga odnosa na temelju natječaja, ali ne dulje od 60 dana
– kad potreba za obavljanjem poslova ne traje dulje od 60 dana.
– do punog radnog vremena, s radnikom koji u predškolskoj ustanovi ima zasnovan radni odnos na neodređeno vrijeme u nepunom radnom vremenu,
– u slučaju izmjene ugovora o radu radnika koji u predškolskoj ustanovi ima zasnovan radni odnos na neodređeno vrijeme, a kojim se mijenja naziv posla, odnosno popis ili opis poslova.
Ako se na natječaj ne javi osoba koja ispunjava uvjete iz članka 24. Zakona, natječaj će se ponoviti u roku od pet mjeseci, a do zasnivanja radnog odnosa na osnovi ponovljenog natječaja radni se odnos može zasnovati s osobom koja ne ispunjava propisane uvjete.
S osobom iz stavka 5. ovoga članka sklapa se ugovor o radu na određeno vrijeme, do popune radnog mjesta na temelju ponovljenog natječaja s osobom koja ispunjava propisane uvjete, ali ne dulje od pet mjeseci.
Odluku o zasnivanju i prestanku radnog odnosa donosi Upravno vijeće na prijedlog ravnatelja.
Iznimno od stavka 7. ovoga članka, u slučaju kada je zbog obavljanja poslova koji ne trpe odgodu
XII. FINANCIJSKO POSLOVANJE
Članak 69.
Za obavljanje djelatnosti Vrtić osigurava sredstva od Osnivača, od roditelja, od prodaje roba i usluga te donacija.
Prihodi i rashodi za obavljanje djelatnosti utvrđuju se Financijskim planom.
Vrtić usvaja Financijski plan prije početka godine na koju se plan odnosi na prijedlog ravnatelja.
Upravno vijeće Vrtića usvaja polugodišnje financijske izvještaje na prijedlog ravnatelja najkasnije u roku od 30 dana od njihove predaje sukladno važećim propisima kojima je uređeno predavanje financijskih izvještaja u sustavu proračuna
Ako Vrtić na kraju kalendarske godine ostvari dobit, tu će dobit uporabiti za obavljanje i razvoj djelatnosti, u skladu s aktima Osnivača.
Ako Vrtić na kraju kalendarske godine iskaže gubitak u financijskom poslovanju, gubitak će se namiriti u skladu s odlukom Osnivača.
XIII. JAVNOST RADA
Članak 70.
Rad Vrtića i njegovih tijela je javan. Javnost rada ostvaruje se osobito:
– izvješćivanjem roditelja, građana i pravnih osoba o uvjetima i načinu davanja usluga
– davanjem pravodobne obavijesti roditeljima, građanima i pravnim osobama, na njihov zahtjev, o uvjetima i načinu davanja usluga
– obavijestima o sjednicama ili sastancima Upravnog i Odgojiteljskog vijeća te mogućnostima neposrednog uvida u njihov rad
– objavljivanjem općih i pojedinačnih akata koji su u svezi s djelatnošću Vrtića.
Vrtić je dužan na svojim mrežnim stranicama objaviti podatke o uvjetima i načinu pružanja usluga i obavljanju poslova iz svoje djelatnosti.
Vrtić je dužan u razumnom roku davati sredstvima javnog priopćavanja na njihov zahtjev informacije o obavljanju svoje djelatnosti i omogućiti im uvid u odgovarajuću dokumentaciju.
Vrtić će uskratiti davanje informacija, odnosno uvid u dokumentaciju samo u skladu s propisima o zaštiti tajnosti podataka i zaštiti osobnih podataka.
XIV. POSLOVNA TAJNA
Članak 71.
Poslovnom tajnom smatraju se:
1. podaci sadržani u molbama, zahtjevima i prijedlozima roditelja i skrbnika te drugih građana i pravnih osoba upućenih Vrtiću
2. podaci sadržani u prilozima uz molbe, zahtjeve i prijedloge iz točke 1. ovoga članka
3. podaci utvrđeni u postupku zaštite dostojanstva radnika
4. podaci o djeci upisanoj u Vrtić koji su socijalno-moralne naravi
5. podaci i isprave koji su određeni kao poslovna tajna zakonom ili drugim propisima, te aktima Vrtića
6. podaci i isprave koje ravnatelj proglasi poslovnom tajnom.
Članak 72.
Podatke i isprave koje se smatraju poslovnom tajnom, dužni su čuvati svi radnici Vrtića, bez obzira na koji su način saznali za te podatke i isprave.
Čuvanje poslovne tajne obvezuje radnike i nakon prestanka rada u Vrtiću.
Obveza čuvanja poslovne tajne ne odnosi se na davanje podataka u postupku pred sudom ili upravnim tijelom.
XV. ZAŠTITA LJUDSKOG OKOLIŠA
Članak 73.
Radnici Vrtića trebaju svakodnevno osiguravati uvjete za čuvanje i razvoj prirodnih i radom stvorenih vrijednosti ljudskog okoliša te sprječavati i otklanjati štetne posljedice koje zagađivanjem zraka, tla i vode, bukom ili na drugi način ugrožavaju te vrijednosti ili dovode u opasnost život i zdravlje ljudi.
Zaštita ljudskog okoliša razumijeva zajedničko djelovanje svih radnika Vrtića.
Članak 74.
Odgojitelji koji sudjeluju u izvođenju odgojno-obrazovnih programa, dužni su posvetiti pozornost odgoju djece u svezi s čuvanjem i zaštitom ljudskog okoliša.
Programi rada Vrtića u zaštiti ljudskog okoliša sastavni su dio plana i programa rada Vrtića.
XVI. ZAŠTITA OSOBNIH PODATAKA
Članak 75.
Osobni podaci fizičkih osoba mogu se u Vrtiću prikupljati u svrhu s kojom je osoba upoznata, koja je izrijekom propisana i u skladu sa zakonom, a mogu se dalje obrađivati samo u svrhu za koju su prikupljeni.
U Vrtiću se mogu obrađivati osobni podaci samo uz uvjete određene Uredbom o zaštiti osobnih podataka i zakonom.
Osobni podaci moraju se obrađivati zakonito i pošteno.
Članak 76.
Osobni podaci smiju se u Vrtiću prikupljati i dalje obrađivati:
– u slučajevima određenim zakonom
– uz privolu ispitanika u svrhu za koju je ispitanik dao privolu
– u svrhu izvršavanja zakonskih obveza Vrtića
– u svrhu sklapanja i izvršenja ugovora u kojem je ispitanik stranka
– ako je obrada podataka nužna radi ispunjenja zadataka koji se izvršavaju u javnom interesu ili u izvršavanju javnih ovlasti Vrtića ili treće strane kojoj se podaci dostavljaju
– kada je ispitanik sam objavio osobne podatke.
Osobni podaci koji se odnose na djecu i druge malodobne osobe mogu se prikupljati i obrađivati u skladu sa zakonom uz posebne propisane mjere zaštite.
Osobne podatke mogu u Vrtiću prikupljati i obrađivati samo za to ovlaštene osobe.
Ravnatelj može ugovorom pojedine poslove u svezi s obradom osobnih podataka povjeriti drugoj pravnoj ili fizičkoj osobi.
Članak 77.
U Vrtiću je zabranjeno prikupljati i dalje obrađivati osobne podatke koji se odnose na rasno ili etničko podrijetlo, politička stajališta, vjerska i druga uvjerenja, sindikalno članstvo, zdravlje i spolni život i osobne podatke o kaznenom i prekršajnom postupku.
Iznimno podaci iz stavka 1. ovoga članka mogu se prikupljati i dalje obrađivati:
– uz privolu ispitanika
– kada je prikupljanje i obrada podataka potrebna radi izvršavanja prava i obveza koje Vrtić ima prema posebnim propisima
– kada je obrada prijeko potrebna radi zaštite života ili tjelesnog integriteta ispitanika i druge osobe
– kada ispitanik zbog fizičkih ili pravnih razloga nije u mogućnosti dati svoju privolu
– kada se obrada provodi u okviru djelatnosti Vrtića pod uvjetom da se obrada odnosi izrijekom na djecu i radnike Vrtića i da podaci ne budu otkriveni trećoj strani bez pristanka ispitanika
– kada je obrada podataka potrebna radi uspostave ostvarenja ili zaštite potraživanja propisanih zakonom
– kada je ispitanik objavio osobne podatke.
U slučajevima iz stavka 1. ovoga članka obrada podataka mora biti posebno označena i zaštićena.
XVII. OSTVARIVANJE PRAVA NA PRISTUP INFORMACIJAMA
Članak 78.
Vrtić će omogućiti pristup informacijama koje posjeduje, kojima raspolaže ili koje nadzire:
1. pravodobnim objavljivanjem na svojim mrežnim stranicama na primjeren i dostupan način općih akata i odluka te informacija o svome radu i poslovanju
2. davanjem informacija korisniku koji je podnio zahtjev na jedan od sljedećih načina:
– neposrednim davanjem informacije
– davanje informacije pisanim putem
– uvidom u pismena i preslikom pismena koje sadrži traženu informaciju
– dostavom preslike pismena koje sadrži traženu informaciju
– na drugi način prikladan za ostvarivanje prava na pristup informaciji.
Članak 79.
Vrtić će omogućiti pristup informaciji korisniku na temelju njegova pisanog ili usmenog zahtjeva.
Kada je zahtjev iz stavka 1. podnesen usmeno, o tome će se načiniti zapisnik, a kada je podnesen telefonski ili preko drugog komunikacijskog uređaja, načinit će se službena bilješka.
Članak 80.
Na temelju usmenog ili pisanog zahtjeva korisniku će se omogućiti pristup informaciji najkasnije u roku do 15 dana od dana podnošenja zahtjeva.
Vrtić će odbiti zahtjev korisnika:
– u slučajevima propisanim zakonom
– ako Vrtić ne posjeduje, ne raspolaže, ne nadzire ili nema saznanja o traženoj informaciji
– ako nema mogućnosti za dopunu ili ispravak dane informacije
– ako se traži informacija koja nema obilježje informacije propisane Zakonom o pravu na pristup informacijama.
O odbijanju zahtjeva iz stavka 2. ovoga članka odlučuje se rješenjem.
Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka korisnik može izjaviti žalbu u roku do 15 dana od dana dostave rješenja.
Članak 81.
Ravnatelj je ovlašten odrediti radnika Vrtića kao posebnu službenu osobu mjerodavnu za rješavanje ostvarivanja prava na pristup informacijama.
Radnik iz stavka 1. ovoga članka:
– rješava pojedinačne zahtjeve za ostvarivanje prava na pristup informacijama
– unapređuje način obrade, klasificiranja, čuvanja i objavljivanja informacija sadržanih u službenim ispravama koje se odnose na rad i djelatnost Vrtića
– osigurava neophodnu pomoć podnositeljima zahtjeva u svezi s ostvarivanjem prava na pristup informacijama.
Članak 82.
XVIII. DOKUMENTACIJA U VRTIĆU
Vrtić vodi pedagošku i zdravstvenu dokumentaciju te evidenciju o djeci.
Pedagoška i zdravstvena dokumentacija vodi se u pisanom ili elektroničkom obliku.
Obrasce zdravstvene dokumentacije i evidencije propisuje ministar nadležan za zdravstvo.
Sredstva za vođenje dokumentacije iz stavka 1. ovoga članka osigurava osnivač Vrtića.
U ministarstvu nadležnom za obrazovanje vodi se zajednički elektronički upisnik predškolskih ustanova elektroničkom obliku (u daljnjem tekstu: e-Vrtić) i sadrži sljedeće evidencije:
– Upisnik ustanova,
– Evidenciju odgojno-obrazovnog rada u ustanovama za svaku pedagošku godinu,
– Upisnik djece u ustanovama,
– Upisnik radnika ustanova.
Podatke u Upisnik ustanova upisuje ministarstvo nadležno za obrazovanje, a podatke u ostale evidencije upisuju predškolske ustanove najkasnije do 30. rujna tekuće godine.
Podaci iz e-Vrtića moraju biti zaštićeni od zlouporabe, uništenja, gubitka, neovlaštenih promjena ili pristupa, u skladu s odredbama propisa kojim se uređuje zaštita osobnih podataka.
Voditelj zbirke podataka i korisnik osobnih podataka sadržanih u evidencijama iz e-Vrtića je ministarstvo nadležno za obrazovanje, a voditelj zbirke podataka za pojedinačnu ustanovu je predškolska ustanova.
Ovlaštenja za pristup i razine pristupa podacima iz e-Vrtića odobrava ministarstvo nadležno za obrazovanje.
Obrasce pedagoške dokumentacije iz stavka 2. ovoga članka, obveze i načine te rokove unošenja podataka u e-Vrtić, ovlaštenja za pristup i korištenje podataka te sigurnost i način razmjene podataka propisuje pravilnikom ministar nadležan za obrazovanje.
XIX OPĆI I POJEDINAČNI AKTI VRTIĆA
Članak 83.
Opće akte Upravno vijeće donosi:
– u svezi s izvršenjem zakona, podzakonskih akata i drugih propisa
– u svezi s izvršenjem odredaba ovoga Statuta
– u svezi s uređivanjem odnosa u Vrtiću.
Članak 84.
Vrtić ima opće akte:
– Statut
– Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada
– Pravilnik o zaštiti na radu
– Pravilnik o upisu djece i mjerilima upisa djece
– Etički kodeks ponašanja
– Poslovnik o radu Odgojiteljskog vijeća
– Poslovnik o radu Upravnog vijeća
– druge opće akte koje donosi Upravno vijeće, sukladno zakonu, podzakonskim propisima i ovom Statutu.
Opći akti Vrtića stupaju na snagu osmog dana od dana objave na oglasnoj ploči Vrtića, a iznimno ako je to propisano općim aktom i ako za to postoje opravdani razlozi i najranije dan nakon dana objave na oglasnoj ploči.
Ravnatelj Vrtića dužan je ovaj Statut i Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu dostaviti uredu u županiji nadležnom za poslove odgoja i obrazovanja, u roku od osam (8) dana od dana donošenja.
Članak 85.
Prijedlog za donošenje općih akata, njihovih izmjena i dopuna može dati svaki član Upravnog vijeća.
Opći akti primjenjuju se danom njihova stupanja na snagu, ako aktom kao dan primjene nije određen neki drugi dan.
Autentično tumačenje općih akata daje Upravno vijeće.
Članak 86.
Pojedinačne akte kojima se uređuju pojedina prava i interesi djece, roditelja, radnika i građana, donose Upravno vijeće, ravnatelj i drugi ovlašteni radnici.
Pojedinačni akti stupaju na snagu i izvršavaju se nakon donošenja, osim ako je provođenje tih akata uvjetovano konačnošću akta, nastupom određenih činjenica ili istekom određenog roka.
XX. SINDIKALNO ORGANIZIRANJE
Članak 87.
Sindikalno organiziranje u Vrtiću je slobodno.
Za slučaj štrajka štrajkaški odbor, ravnatelj Vrtića i Upravno vijeće dužni su osigurati odgovarajuću njegu, prehranu, zdravstvenu zaštitu, kao i drugu skrb o djeci koja za vrijeme štrajka pohađaju program Vrtića.
Na pitanja ostvarivanja prava na štrajk i organiziranja štrajka primjenjuju se opći propisi o štrajku.
XXI. PRESTANAK RADA DJEČJEG VRTIĆA
Članak 88.
Vrtić prestaje radom pod uvjetima i na način propisan Zakonom o ustanovama i Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju.
Odlukom o prestanku rada Vrtića određuju se rok i način prestanka njegova rada te uređuje način raspoređivanja djece koja su pohađala Vrtić u druge odgovarajuće ustanove.
XXII. ZABRANA PROMIDŽBE I PRODAJE U VRTIĆU
Članak 89.
U Vrtiću nije dopuštena promidžba i prodaja roba i/ili usluga koje ne služe ciljevima odgoja i obrazovanja ili su štetne za zdravlje, rast i razvoj djece rane i predškolske dobi.
XXIII. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 90.
Statut Vrtića donosi Upravno vijeće, a nakon pribavljene prethodne suglasnosti Osnivača.
Izmjene i dopune Statuta obavljaju se po istom postupku.
Ovaj Statut stupa na snagu u roku od 8 dana od dana objave na oglasnoj ploči Vrtića.
Stupanjem na snagu ovog Statuta, prestaje važiti Statut Dječjeg vrtića Potočić Belajske Poljice od 16. studenoga 2020. godine.
KLASA: 601-02/24-08/01
URBROJ: 2133-6-1-02-24-1
Belajske Poljice, 25. ožujka 2024. godine
Predsjednica Upravnog vijeća
Lidija Horvat
Ovaj Statut objavljen je na oglasnoj ploči Vrtića dana 25. ožujka 2024. godine, a stupa na snagu dana 02. travnja 2024. godine.
Ravnateljica
Diana Moguš